Jeste li odlučili urediti svoj vrt? Sanjate li pretvoriti taj bezličan i banalan prostor s prednje ili stražnje strane kuće u igralište za djecu, u raj biljaka ili u kutak raja, gdje se poezija i tajanstvenost spajaju s mirom i osjećajem sreće, kao u viziji poznatog pejzažnog arhitekta Louisa Barragána? To znači da ste odlučili postati umjetnik.
Na kraju krajeva, uređenje vrta je kreativan proces. Kad se nalazite ispred jednostavnog terena, možete se osjećati kao slikar koji pokušava otkriti čudo remek-djela skriveno u bijelom platnu: preplavljen emocijama, s mnogo pitanja i pun entuzijazma. Gdje početi i kako nastaviti? Hoćete li imati vremena brinuti se za svoj vrt? Hoće li rezultat biti onaj koji želite? Koje cvijeće treba saditi? Ali što ako biste uzgojili malo povrća? Ili neke aromatične biljke. I najvažnije, koji namještaj biste odabrali? Imate desetke pitanja, a za neke od njih naći ćete odgovore u ovom članku. Za ostatak ćete otkriti savršena rješenja na vrijeme, ako pažljivo slušate što Vam govori Vaš vrt.
Procjena tla – prvi korak u uređenju vrta
Bez obzira na veličinu, u bilo kojem vrtu se mora najprije procjeniti tlo. Možete saznati s kakvim tlom ćete raditi ako ćete oblikovati rukama malu kuglu zemlje iz vrta: ako lako dobije oblik, imate glinasto tlo; ako se odmah mrvi i pada kroz Vaše prste, imate pjeskovito tlo; ako uhvati oblik, ali pukne na prvi dodir, imate ilovasto tlo.
Dobru zemlju za vrt treba napraviti od sve tri vrste tla, od kojih se glina nalazi u manjem omjeru od ilovastih i pjeskovitih.
Ako se tlo Vašeg vrta sastoji od velikog udjela vapnenca (bijelog tla koji se mrvi), možete donijeti nekoliko vreća kvalitetne zemlje, barem za one dijelove gdje planirate posaditi cvijeće ili povrće.
Također je korisno saznati pH tla – pomoću posebnog papira i malo destilirane vode – i ako je njegova vrijednost različita od one koja većina biljaka najviše voli (oko 7), možete ju pokušati modificirati dodavanjem hranjivih tvari.
Ako je zemlja previše vlažna, prekomjerna voda će se morati isprazniti kroz rovove.
Odabir koncepta za uređenje vrta
Pri postavljanju koncepta za uređenje vrta morate uzeti u obzir tri glavna faktora:
- Funkcionalnost
- Vrijeme na raspolaganju za održavanje
- Stil
Pokušavajte ne kopirati spektakularne vrtove kojima se divite u časopisima ili one oko susjedove kuće, nego razmislite o ulozi koju će ovaj prostor imati u Vašem životu.
Koje funkcionalnosti želite imati u Vašem vrtu?
Želite puno od svog vrta, i to je normalno. Ovdje je mjesto gdje se opuštate, gdje po ljeti poslužujete obroke, gdje čitate, gdje roštiljate ili se zabavljate, da ne spominjemo da ovdje dokazujete svoju kreativnost.
Možete dizajnirati vrt koji je isključivo namijenjen za opuštanje ili u kojem se djeca mogu sigurno igrati. Možete kombinirati više funkcionalnosti, čak i ako imate relativno skroman prostor. Važno je prvo obratiti pozornost na plan vrta i imati jasnu sliku o funkcionalnosti ili glavnim značajkama vrta. Dakle, možete stvoriti zasebne prostore za aktivnosti djece, odmor, vrtlarstvo, pripremu obroka, druženje s prijateljima i tako dalje.
Koliko vremena tjedno možete posvetiti održavanju svog vrta?
Vrt će odražavati upravo onu pažnju koju mu posvećujete. Ako imate nemirni životni stil i teško ćete naći barem nekoliko sati u kojima možete voditi brigu o zalijevanju biljaka, održavanju stabala, uklanjanju štetočina i svim drugim obaveznim zadatcima kada je u pitanju vrtlarstvo, trebali biste dati veći značaj području koji je popločano kamenom, namijenjeno za opuštanje i druženje, gdje možete smjestiti vrtne stolice i stolove.
Također, možete uložiti u velike količine ukrasne kore (tj. drveni malč) koja će, ako se postavi oko korijena biljke, zadržati vlagu u tlu, blokirati rast korova, te će hraniti tlo, olakšavajući Vaš zadatak. Još jedna metoda pomoću koje možete imati prekrasan vrt koji ne zahtijeva puno posla je sadnja lavande, jer je vrlo otporna na sušu, cvjeta od druge godine nakon sadnje, nametnici ju ne vole i zahtijeva samo podrezivanje cvjetnih stabljika. Nemojte misliti da će izgled vrta s lavandom biti monoton, jer sorte lavande imaju veliku raznolikost boja: ružičasta, svijetloplava, bijela, ljubičasto-plava i tamnoljubičasta.
Koji stil odabrati za uređenje vrta?
Mislite li da bi prirodi trebalo dopustiti da se razvija po volji, jer će rezultat sigurno biti atraktivan i koherentan? Znajte da “divlji” izgled neće izgledati dobro u vrtu Vašeg doma, nego će mu dati neuredno ozračje. A ako se odlučite ne oslanjati se na plan i samo stavljati u vrt sve što Vam se sviđa (naprimjer boemsku viseću ležaljku, tačke sa zemljom u ulozi divovske posude za cvijeće, jezerčić i neke visoke grmove ruža) dobit ćete samo bizarni, nekoordinirani aranžman.
Kako se unutarnje uređenje može podijeliti u nekoliko stilova, na isti način uređenje vrta se može pripisati određenim stilovima, ovisno o specifičnim estetskim značajkama.
- Minimalistički vrt
Idealan je za one koji nemaju vremena ili se ne žele brinuti za biljke. Poput ekvivalentnog stila u dizajnu interijera, minimalizam u vrtu temelji se na jednostavnosti i otvorenom prostoru. Glavni elementi u takvom uređenju su travnjak – vjerojatno jedini koji će zahtijevati više pažnje, egzotično drveće, pločnik od prirodnog kamena, reducirana kromatska paleta i namještaj u jednostavnim linijama.
- Rustikalni vrt
Isto koliko je lako dizajnirati rustikalni vrt, isto toliko će biti šarmantan rezultat ako se poštuju tri pravila ovog stila: kao materijal pretežno upotrijebite drvo, sjetite se tradicije i posadite cvijeće koje poznajete od djetinjstva. Ovdje morate odabrati drveni ili pleteni vrtni namještaj, možete izgraditi drvenu stazu (izrađenu od dasaka obrubljenih korom stabala ili “kriške” trupaca), a kao središnji element možete odabrati drveni paviljon s prekrasnim ručno izrađenim detaljima.
Odustanite od gipsanih patuljaka u korist tradicionalnih ukrasa, kao što su gore spomenute tačke ispunjene zemljom i korištene kao posuda za cvijeće. Što se tiče biljaka, sjetite se koliko su bile fascinantne u djetinjsvu tratinčice s kojima ste se možda igrali “voli me, ne voli me”, ili zijevalice, koje pokazuju “zube” ako su pritisnute na određeni način. Dodajte petunije, pelargonije, neven, jorgovan, tulipane, božure i ruže i dobit ćete rustikalni vrt prepun boja i radosti.
- Engleski vrt
Ovdje travnjak igra glavnu ulogu i može zauzeti čak polovicu površine zemljišta. Također, živica i grmlje daju vrtu specifično ozračje, ali ako želite atmosferu poput one iz romana spisateljice Jane Austen, onda morate uključiti nekoliko velikih komada kamena u krajolik, stvoriti male gomile koje će povećati prostor za sadnju cvijeća, graditi staze valovitog izgleda i, ako Vam prostor dopušta, upotpunite krajolik jezercem. Vegetaciju treba ostaviti što je moguće više da raste slobodno, da ju kontrolirate, ali da ne izgleda tako, a namještaj od kovanog željeza ili drva je vrlo prikladan.
- Francuski vrt
Na suprotnom polu engleskog vrta nalazimo francuski vrt, primjer urednosti i simetrije. Ovdje su staze ravne i prekrivene kamenjem, grmovi su dobro ošišani, stabla rastu u ravnoj liniji, a cvijeće oblikuje različite geometrijske oblike. Počnite od središnjeg elementa – fontana, a cvijeće sadite u krugovima, spiralama i linijama, počevši od središta.
Vodič za uređenje vrta
Uređenje vrta je dug proces. Biljke i drveće ne rastu preko noći, a ako odlučite graditi vlastite staze ili ljuljačku, dobro je ne žuriti. Poduzmite svaki korak redom i pričekajte da vidite kako se mijenja krajolik.
- Odaberite središnju točku
Čak i ako ne želite imati vrt u francuskom stilu, dobro je odabrati jednu ili više središnjih točaka (u slučaju velikih vrtova), koje se sastoje ili od ukrasnih elemenata ili od spektakularnih biljaka koje privlače pozornost.
- Pružite gostoljbivo ozračje na ulazu u vrt
Bilo da se radi o glavnom ili pomoćnom ulazu, ulaz u vrt mora pružiti prvi nezaboravni dojam. Posjetitelj bi se trebao osjećati dobrodošlim već od prvih koraka. Takav dojam možete stvoriti pomoću vrata u istom stilu kao što je i vrt, pomoću drvene, kamene staze ili one od šljunka, s rubovima istaknutim grmljem, cvijećem ili posudama, osiguravajući također dovoljno svjetla za večernje goste.
- Podijelite površinu
Ako želite dati više funkcionalnosti svom vrtu, dobro je podijeliti prostor na područja koja su Vam potrebna: prostor za blagovanje, prostor za roštilj, dječji prostor, prostor za uzgoj povrća, prostor za cvijeće i tako dalje. Kada ste odredili područja, možete se pobrinuti za njihovo uređenje.
- Stvorite granice i održavajte ih
Pokušajte razgraničiti gore navedena područja, jer će na taj način vrt izgledati ljepši i prozračniji. Možete koristiti cigle postavljene s jednim uglom prema gore, cigle u normalnom položaju, široko kamenje, drvenu ogradu kojoj možete ostaviti prirodan izgled ili koju možete bojiti, riječne kamene blokove ili čak staklene boce s grlom u tlu. Neka Vaša mašta otkrije idealno rješenje za Vaš vrt.
- Ostavite dovoljno mjesta za prolaz
Štitite Vaše živce i osigurajte se da imate dovoljno mjesta za prolaz i pristupne staze između redova cvijeća kako se ne biste zaprljali.
Glavni elementi vrta
- Roštilj
Počeli smo s roštiljem jer ovaj predmet treba pronaći posebno mjesto, sasvim blizu kuće, kako bi se omogućio brz pristup zaboravljenom kuhinjskom priboru ili sastojcima i, ako je moguće, dovoljno blizu izvora vode, kako bi se izbjegle neželjene nesreće. U isto vrijeme, roštilj se mora postaviti dalje od drveća ili drvenih predmeta kako bi se izbjegla opasnost od požara.
- Paviljon ili sjenica
Bez obzira na značajke Vašeg vrta, još uvijek morate imati mjesto u hladu, gdje se možete skloniti tijekom vrućih dana, tako da je potrebno imati paviljon, sjenicu ili barem vrtni suncobran s potpornim krakom.
- Dječji kutak za igranje
Ovdje možete montirati ljuljačku ili klackalicu ili možete izraditi kućicu na drvetu. Nije obavezno da se nalazi na stablu, može i na tlu ili na nekoj visini, osiguravajući pristup u nju stepenicama i izlaz toboganom. Kako bi dječji kutak za igranje u vrtu bilo atraktivniji, ljeti možete staviti bazen na napuhavanje i pješčanik.
- Vrtna ljuljačka, viseća ležaljka i klupica
Osim stola i stolica za vanjski prostor, potrebna vam je i vrtna ljuljačka, ili za odmaranje u lijenim satima na kraju nedjelje, ili kako bi se Vaši gosti osjećali što ugodnije. Također, jedna ili više visećih ležaljki i klupica za vanjski prostor, od drva, ratana ili kovanog željeza, upotpunit će namještaj namijenjen vrhunskom opuštanju.
Kako odabrati biljke i povrće za vrt
Osim vrste tla o kojem smo razgovarali u prvom dijelu članka, kada odaberete biljke koje ćete saditi u vrtu također morate znati koliko svjetlosti ima svako područje u svako doba dana
Cvijeće treba odabrati prema tim parametrima i, naravno, Vašim željama. Drugim riječima, za uređenje vrta s cvijećem morat ćete znati što više o biljkama i razviti pravu strategiju.
Ako vam je draže da se usredotočite na dekor dizajniran za druge aktivnosti osim vrtlarenja, ali još uvijek želite cvijeće u vrtu za akcente boja, odaberite nezahtjevne biljke koje su otporne na sušu i gotovo se same brinu za sebe: sukulenti i lavanda. Petunija, cinija i vodenika dobro podnašaju varijacije temperature, ljiljanu ne smetaju sušna razdoblja, a jorgovan lagano prelazi preko hladnih zima.
Povrće se uzgaja na sunčanom i zaštićenom mjestu (nemojte postaviti pored područja za dječje aktivnosti). Obratite pažnju na uređenje sadnica u tlu, jer neko povrće ne daje dobar prinos ako se stavlja pored drugog neprikladnog povrća. Grah, na primjer, može se uspješno uzgajati uz kupus, patlidžan ili brokulu, ali ne i uz luk.
Ne zaboravite da će se briga koju dajete Vašem vrtu odraziti u njegovom izgledu, te će Vas naučiti da budete oprezniji i više povezani s prirodom. Čak i ako je uređenje vrta po Vašem ukusu složen proces, osjećaj koji ćete imati svaki put kad popijete kavu, opuštajući se u najudobnijem i najšarmantnijem dekoru na svijetu, svakako će biti nezaboravan.