Kada razmišljate o najjednostavnijem i ujedno najpovoljnijem načinu stvaranja životnog prostora, malo je vjerojatno da ćete razmotriti ideju kontejnerskih kuća. Iako se ideja životai u takvoj kući čini čudnom, arhitekti širom svijeta pronašli su savršene načine kako jednostavne kontejnere pretvoriti u prave domove, sa spektakularnim dizajnom i cjelovitim funkcijama za uživanje u udobnosti.
Od jednostavnog spremnika za transport robe, ove su konstrukcije postale savršena i nimalo skupa metoda izgradnje kuće u najkraćem vremenu, s prilično malim troškovima. Otkrijte kako su stambeni kontejneri postali toliko popularni i na što biste trebali obratiti pažnju ako razmišljate o kupnji takvog doma.

Koliko su stambeni kontejneri praktični
Čini se da su se prva kontejnerska naselja pojavila oko 1962. godine, ali do prije nekoliko godina kontejneri su se uglavnom koristili za brze gradnje, koje nisu trebale razrađen plan, jer su to zapravo bila privremena naselja u većim radnim prostorima ili u okviru festivala.
Međutim, s vremenom su kontejneri prestali služiti isključivo kao privremeni smještaj i ubrzo postali izbor onih koji su željeli udobnost doma, bez ulaganja velike količine novca za temeljenje ili izgradnju kuće. Istodobno, zbog funkcionalnosti, ali i niske cijene, kontejneri su postali dobra prilika za arhitekte iz cijelog svijeta da pokažu svoju kreativnost i urede savršene prostore za turiste i to ne samo u posebnim područjima .
Bilo da govorimo o položaju na zemljištu u planinskom području ili području uz more, kontejnerske kuće mogu se prilagoditi potrebama okruženja, a interijeri se mogu urediti na isti način kao u slučaju obična kuća.
Općenito, cijena kontejnera kreće se od 2.000-3.000 eura i mijenja se ovisno o odabranim dimenzijama, ali i o materijalu. Prozore možete dodavati po želji, a tlocrt možete sami osmisliti. Tako za samo nekoliko sati možete imati stambeni kontejner spreman za uređivanje.
Budući da su stambeni kontejneri često standardnih veličina, a najveći je 30 četvornih metara, valja razmisliti o tome kakav biste dizajn kuće željeli i koja će biti funkcija svake prostorije. Također možete odabrati kontejnere s više katova, najdraže arhitektima. Ako nemate pristup izvoru vode, bit će potreban hidrofor, kao i septička jama za kanalizaciju.
Iako vam nije potreban klasičan temelj, dobro je imati betonsku platformu na koju ćete postaviti kontejner ili pripremiti teren za postupak ugradnje bez drugih problema.
Što trebate znati o toplinskoj izolaciji stambenih kontejnera
Kontejneri mogu biti savršen dom, ali da biste uživali u udobnosti morate odabrati i uložiti u pravu vrstu izolacije. Dakle, prije kupnje kontejnera za buduću kontejnersku kuću razmislite o području na kojem želite smjestiti dom i o vlažnosti zraka, kako biste odabrali pravu mogućnost.
Možete ugraditi plutene ploče koje pomažu u zvučnoj izolaciji ili možete odabrati klasičnu varijantu izolacije s mineralnom vunom. Bez obzira na odabranu opciju za stambeni kontejner, morate znati da je izolacija stropa također potrebna da biste uživali u najvišem stupnju udobnosti.
Istodobno, za zidove možete koristiti gips ploče i drvene ploče koje će vam kasnije pomoći u uređenju interijera.
Koje promjene možete unijeti u unutrašnjost stambenog kontejnera
Iako izvana nemate puno mogućnosti, jer možete nanijeti samo odgovarajuću boju, drvene ploče otporne na vremenske utjecaje ili posebno obrađeno drvo, unutar kontejnera možete napraviti puno promjena i stvoriti savršen dom ili prostor pogodan za iznajmljivanje na turističkim destinacijama.
Dakle, nakon što nabavite kontejner s prozorima i vratima te završite postupak izolacije, vrijeme je da uredite interijer.
Možete koristiti bilo koju vrstu završne obrade, postupak i troškovi jednaki su kao u slučaju običnog doma.
Dakle, razmislite o ulozi svake sobe i utrošenom vremenu, ali uzmite u obzir i stil koji želite. Zbog modernog vanjskog izgleda (linije su ravne, bez ukrasa), uvijek vas može nadahnuti skandinavski ili moderni stil.
Tako možete odabrati perive boje u svijetlim tonovima, a možete koristiti namještaj u industrijskom stilu.
Ali ako želite toplije boje, inspiraciju možete potražiti u klasičnom ili rustikalnom stilu. Možete se igrati s prirodnim drvetom, a ovaj će se stil savršeno uklopiti ako modularnu kuću smjestite u područje blizu prirode.
Gdje postaviti stambeni kontejner
S obzirom na to da betonski temelj ili platforma nisu obvezni, pomislili biste da vam nije potrebna ni dozvola, ali, ovisno o propisima koji su na snazi na području na kojem želite smjestiti kontejner, morat ćete za to dobiti dopuštenje.
Nakon što dobijete građevinsku dozvolu, možete započeti svoj projekt. Kao što je već spomenuto, kontejner se može postaviti čak i izravno na tlo, ali dobro je da je područje prethodno uređeno (tlo je spremno, ispravljeno) tako da sve teče glatko.
Stambeni se kontejner može postaviti bilo gdje, a neki su arhitekti čak pronašli načine za njihovo kasnije premještanje.
Pronađite svoj omiljeni dizajn, odaberite odgovarajuću izolaciju i stvorite dom o kojem sanjate uz pomoć stambenih kontejnera.