Ljepše stvari za svakodnevni život”, tako glasi švedski slogan koji sažima cjelokupnu filozofiju poznatog skandinavskog stila u dizajnu interijera. Lako prepoznatljiv zbog svijetle palete boja, prevladavanja drva u dekoru te jednostavnosti, skandinavski se stil nije razvijao kao reakcija na umjetnički pokret koji je imao previše ukrasnih elemenata, već je jednostavno prirodno nastao u domovima Danaca, Finaca, Norvežana i Šveđana. Duge zime pomogle su im u razvoju i održavanju specifičnih kulturoloških značajki, ali malo je poznato kako se skandinavski stil do neke mjere razlikuje od jedne nordijske zemlje do druge.
Kako je skandinavski trend postao toliko raširen? Koji su njegovi specifični elementi? Koje su karakteristike komada namještaja i posljednje, ali ne i najmanje bitno, koja bi vas pravila uređenja interijera trebala nadahnuti ako želite svoj dom urediti u skandinavskom stilu? Odgovore na ta pitanja pronaći ćete u nastavku.
Karakteristike skandinavskog stila
Praktična ljepota ovog stila uređenja temelji se na poštivanju prirodnih materijala i korištenju svijetlih boja ljeta. Stil je postao popularan u Sjedinjenim Američkim Državama nakon završetka Drugog svjetskog rata, zbog svoje praktičnosti i drvenih završnih obrada. Loša poslijeratna ekonomska situacija potaknula je usmjerenost na trajne, udobne komade namještaja koji se mogu izrađivati s minimalnom količinom materijala, bez nepotrebnih ukrasa. U početku su se nordijski dizajneri fokusirali na proizvodnju modernog namještaja koristeći tradicionalne zanatske tehnike, a ne na masovnu proizvodnju.
Skandinavski stil imao je važan utjecaj na moderan stil sredine dvadesetog stoljeća.
Sljedeći elementi su specifični za skandinavski stil uređenja interijera:
- Namještaj koji je kompaktan, jednostavan za održavanje i udoban;
- Višenamjenski komadi namještaja;
- Prostori za skladištenje koji su jednostavni za korištenje;
- Sužavanje životnog prostora;
- Svijetle boje drvenih završnih obrada;
- Jednostavne linije, prozračni i uredni prostori;
- Prirodno svjetlo;
- Sobne biljke;
- Tople i udobne tkanine;
- Minimalizam i funkcionalnost.
Interpretacije skandinavskog stila u četiri nordijske zemlje
Ako želite svoj dom urediti u skandinavskom stilu, onda morate znati da postoji nekoliko varijacija ovog trenda, od kojih je svaka specifična za jednu nordijsku zemlju.
Danski dizajn interijera
Danski stil postao je još poznatiji posljednjih godina zbog intenzivne popularizacije hygge koncepta, svojevrsne filozofije blagostanja kojoj težite u intimnosti vlastitog doma. Nju možete ostvariti ne nužno uz pomoć predmeta, nego kroz opuštanje i bliskost s voljenim osobama. Danski namještaj zasnovan je na jednostavnom danskom principu: funkcija svakog predmeta mora se prepoznati i u dizajnu, kao i to da mora postojati sklad između njegove strukture i njegovog izgleda.
Specifični elementi danskog dizajna interijera
- Zakrivljene linije i rafinirane teksture;
- Prirodne tkanine (vuna, baršun i kašmir zimi, pamuk i lan ljeti);
- Neutralna paleta boja, s nekim detaljima u boji;
- Veliki otvori koji omogućuju ulazak prirodne svjetlosti;
- Ugodna atmosfera;
- Izbjegavanje previše ukrasa.
Švedski dizajn interijera
Za švedski dekor specifičan je gustavski stil, elegantna i pojednostavljena reinterpretacija pokreta rokokoa i neoklasicizma. Ime dolazi od švedskog kralja Gustava III., velikog ljubitelja umjetnosti. Malo topliji i privlačniji od danskog, švedski gustavski stil odlikuje se simetrijom i svijetlom paletom boja koje lako hvataju one rijetke zrake svjetlosti koje su specifične za sjeverna područja. Međutim, u švedskom stilu nije isključeno pronaći i neke žarke boje: crvenu, zlatnu ili mornarsko plavu.
Specifični elementi švedskoj dizajna interijera
- Manje ukrasa na namještaju od danskog;
- Svaki je objekt prilagođen manjim sobama;
- Masovno proizveden namještaj i ukrasi, visoke kvalitete i razumne cijene;
- Prirodni oblici i materijali;
- Zakrivljene linije;
- Rustikalan izgled.
Finski dizajn interijera
Finski stil je pomalo maštovit, bez žrtvovanja jednostavnosti linija, oblika ili kvalitete materijala. Gotovo tri četvrtine finske prekrivene su šumama pa ne čudi što se detalji iz prirode često nalaze u finskom stilu uređenja.
Specifični elementi finskog dizajna interijera
- Žarke boje kod detalja na tepisima i jastucima, dok zidovi ostaju bijeli;
- Prozori su prekriveni zavjesama;
- Printevi i uzorci u jakim bojama, s motivima biljaka, životinja, voća ili kamenja;
- Funkcionalan i izdržljiv namještaj od drva breze.
Norveški dizajn interijera
Norveški stil može se smatrati kombinacijom ostala tri i istodobno jedinstvenim prikazom skandinavskog dekora. Norveške kuće imaju manje prostorije radi očuvanja topline, a dekor karakterizira blago rustikalan vizualni izričaj, kojeg uglavnom čine namještaj od hrastovine i borovine.
Specifični elementi norveškog dizajna interijera
- Akcentni zid obojen u nijansama zelene, plave, sive i tirkizne boje;
- Kombinacije tekstura, posebno vune i drva;
- Vaze i ukrasne figurice;
- Nekoliko deka i jastuka.
Komadi namještaja u skandinavskom stilu
Gotovo da i nema skandinavskog dizajnera koji se nije bavio oblikom i funkcijom stolice, a svaki je stvorio svoju verziju ovog komada namještaja koji je nužan za svaki dom. Njima se pridružuju tipične skandinavske fotelje i sofe, a svi ti komadi namještaja imaju zajedničke elemente:
- Odsutnost ukrasa;
- Materijali koji su jednostavni za održavanje;
- Prozračan dizajn;
- Jednostavno rukovanje;
- Drvo je svijetlih nijansi, a baza je većinom hrast, tikovina ili bor;
- Tapecirung je od prirodnih vlakana, poput pamuka, vune ili kože;
- Iako se preferiraju prirodni materijali, oblici namještaja znaju biti apstraktni.
Skandinavske stolice
Najpopularniji primjeri skandinavskih stolica su dva posebna komada koje su u prvoj polovici dvadesetog stoljeća dizajnirali nordijski dizajneri Arne Jacobson i Alvar Aalto.
- Stolica Arnea Jacobsena
Ova tipična skandinavska stolica izvrstan je primjer minimalizma koji se danas može naći u milijunima kuhinja, dnevnih soba i ureda širom svijeta. Zauzima malo prostora i izrađena je od šperploče na čeličnim nogama. Jedan list šperploče tvori i naslon i sjedalo stolice.
- Zakrivljena Paimio stolica
Zakrivljena stolica Paimio, koju je dizajnirao Alvar Alto, čini se da testira limite predmeta od šperploče. Okvir stolice sastoji se od dvije zatvorene petlje od laminiranog drva, koje oblikuju ruke, noge i bazu. Između njih je komad šperploče savijen u vitku crtu što joj daje posebnu čvrstoću. Karakterizira ju organski i jedinstven oblik, koji zbog kuta naslonjača olakšava disanje osobe koja u njoj sjedi.
- Kauč u skandinavskom stilu
Ono što je tipično za kauč u skandinavskom stilu je dizajn kod kojeg se koristi što manje materijala za dobivanje funkcionalnog i udobnog komada namještaja. Noge kauča su malene i graciozne, boje presvlaka svijetle, a cjelokupan izgled je prozračan. U skandinavskom stilu nećete naći velike sofe koje zauzimaju puno prostora i za koje je potrebno puno materijala. Isti principi se primjenjuju i u izradi fotelja.
Dizajn interijera u skandinavskom stilu – pravila i prijedlozi
- Paleta boja u skandinavskom dekoru mora se temeljiti na bijelim ili drugim svijetlim nijansama, jer one puno bolje prihvaćaju prirodno svjetlo. Možete koristiti i pastelne nijanse sive ili ružičaste, koje se dobro uklapaju u drvene teksture, ali pokušajte se ograničiti na shemu boja koja uključuje do četiri boje.
- Skandinavski stil zasnovan je na ideji minimalizma – po principu manje je više. Svaki komad namještaja ili ukrasa mora ispunjavati konkretnu svrhu, znati zašto se nalazi u sobi i koju ulogu ima. Dakle, višenamjenski namještaj je još uvijek reprezentativan za dizajn interijera u skandinavskom stilu. Nordijci nisu gradili svoje kuće na velikim površinama (koje bi s jedne strane bile preskupe, a s druge strane neučinkovite s obzirom na klimu) pa je namještaj u sobi morao ispunjavati nekoliko funkcija. Stolići za kavu s prostorom za pohranu, police za knjige koje odvajaju područja sobe, kauč na razvlačenje, sve se to može smatrati specifičnim predmetima skandinavskog stila.
- Drvene površine su, koliko je to moguće, izložene te nisu obojane. Poželjno je svijetlo drvo, s vidljivim godovima.
- Udobnost je posebno važna u domu skandinavskog stila. Pokušajte koristiti teksture ugodne na dodir, vunene prekrivače i pletiva zimi, jastuke s ugodno hladnim pamučnim jastučnicama ljeti, debele mekane prostirke, niske stolove i keramičke setove s voluminoznim šalicama za čaj i kavu.
- Koristite što više ekoloških materijala i elemenata iz prirode, sa što manje obrade. Odaberite dekoracije kao što su grane, suho lišće ili čak voluminozne biljke umjesto ornamenata. Ne blokirajte prirodno svjetlo i obavezno koristite stropnu i podnu rasvjetu, uz ekonomične žarulje i sjenila od rižinog papira.
- Birajte odvažne printeve kad kupujete jastuke, prekrivače ili prostirke, poželjni su cvjetni ili geometrijski uzorci. Ne bojte se printeva koji sadrže i mrlje u plavoj, tirkiznoj ili zelenoj boji. Skandinavski dekor dozvoljava i žarke akcente kad je riječ o bojama.
- Ukomponirajte zidne police s nevidljivim nosačima, na kojima će se savršeno uklopiti crno-bijele slike.
- Svakako budite sigurni da je blagovaonski stol dovoljno prostran i da imate dovoljno mjesta za sve. Skandinavski stil uređenja interijera ima u vidu socijalizaciju i provođenje kvalitetnog vremena s rodbinom i prijateljima.
Svoju dnevnu sobu možete jednostavno urediti u skandinavskom stilu ako slijedite načela ovog stila: u praktičnom, privlačnom i ugodnom prostoru nećete naći niti malo niti previše predmeta, već točno onoliko koliko vam treba. Prepoznajte potrebe svoje obitelji, budite nadahnuti našim prijedlozima i dajte svom domu skandinavski, svjež, moderan i minimalistički štih.