Temeljen na poznatom citatu dizajnera i arhitekta Mies van der Rohea „Manje je više“, minimalizam je naizgled strog trend koji stavlja naglasak na čistoću oblika i jednostavnost linija.
Nastao 60-tih godina prošlog stoljeća kao reakcija na višak boja i detalja karakterističnih za prethodne umjetničke oblike i razdoblja, fenomen minimalizma postao je jako popularan jedno desetljeće kasnije. Danas se ovaj stil ne odnosi samo na dizajn interijera ili modu, već je postao i stilom života kojeg širom svijeta intenzivno promoviraju Fields Millburn i Ryan Nicodemus.
Minimalizam potiče ljude da eliminiraju sve što im je u životu nepotrebno kako bi stvorili više mjesta za neke važnije aspekte života kao što su zdravlje, osobni razvoj, kvaliteta odnosa i društvena odgovornost.
Većinu vremena izazov minimalizma kreće od vlastitog doma. Ne radi se samo o predmetima natrpanim u ormarima koje niste koristili godinama, već i komadima namještaja i općenito “raspoloženju sobe”. Minimalizam u uređenju interijera temelji se na nekoliko specifičnih shema boja i dekoru koji je strukturiran potpuno drugačije od onog tradicionalnog.
U ovom ćete članku saznati sve što trebate znati prije nego krenete u minimalističko uređenje vašeg doma, bez obzira želite li načela ovog trenda uz to uklopiti i u vaš svakodnevni život ili jednostavno od svog doma želite stvoriti prozračan, udoban, funkcionalan i elegantan prostor.
Najvažnija pravila minimalističkog stila u uređenju interijera
Na prvi pogled često se može pomisliti da je minimalistički dekor lako postići. Samo je potrebno eliminirati ukrase, kombinacije boja i nepotrebne predmete, zar ne? No, u stvarnosti to nije tako. Minimalistički uređenom prostoru nije cilj izgledati tmurno, otrcano i dosadno, već je cilj dobiti savršeno funkcionalan prostor koji inspirira smirenost i jasnoću.
Ovo su najvažnija pravila koja trebate imati na umu:
- Osigurajte otvoreni prostor gdjegod možete te izbjegavajte zidove koji nemaju važnu ulogu u razdvajanju prostorija unutar doma. Otvoren kuhinjski prostor, koji uključuje dnevnu sobu, a ponekad i hodnik stvaraju lakši protok, vizualno povećavaju prostor te olakšavaju interakcije. No takvi otvoreni prostori imaju i svojih nedostataka, kao što je primjerice nedostatak privatnosti.
- Osigurajte dovoljno prirodnog svjetla u svakoj sobi kako biste postigli topliju atmosferu.
- Osigurajte jedinstven izgled cijelog prostora. Koristite tek nekoliko boja zadržavajući kontinuitet u svim prostorijama
- Dodajte osobnost svom domu koristeći stropne, zidne i podne obloge, ali ne pretjerujte. Bilo bi idealno zadržati većinu površina jednostavnima, naglašavajući tek nekoliko njih pomoću teksturiranih materijala.
- Zaboravite na ukrase od polistirena, dekorativne kutije za zidove i stropove, ukrasne ormariće i slično. Svaki element mora biti maksimalno pojednostavljen.
- Koristite neutralne ili svijetle boje za zidove te se pobrinite da glavni dio prostorije predstavljaju prozori (naravno kad omogućavaju lijep pogled).
- Birajte višenamjenski namještaj te ih u prostor postavljajte strateški, bez da u njemu stvarate gužvu
- Budite sigurni da imate dovoljno prostora za pohranu, kako biste se riješili dodatnih ukrasa
- Ne dopustite da previše stvari u prostoru stvori nepotrebnu gužvu, već održavajte čist i uredan ambijent. Dobro promislite prije nego što kupite novi komad namještaja pa čak i ukrasni predmet.
Boje minimalističkog stila
Bijela, crna i siva
Minimalizam u svom najsamouvjerenijem izdanju podrazumijeva apsolutnu jednobojnost kad je riječ o zidovima, stropu i podovima, a kontrast se postiže suptilno uz pomoć namještaja i ukrasnih predmeta. Savršeno elegantna kontrastna crno-bijela kombinacija predstavlja najčišći izražaj i oblik minimalizma.

Bijela boja reflektira svjetlost i ima umirujuć učinak, dok crna, koja je češće prisutna u namještaju, a manje u nepokretnim elementima velikih površina (zidovi, podovi, strop), dodaje dašak profinjenosti. Siva, rezultat miješanja crne i bijele boje, svojom bogatom paletom nijansi (svijetlo siva, srebrno siva, pepeljasto siva, naftno siva, plavo-siva, itd.) savršeno upotpunjuje minimalistički dekor donoseći u prostor raznolikost bez narušavanja harmonije boja. Za spektakularan efekt spomenutoj paleti boja možete dodati jarke i žive nijanse crvene, narančaste ili žute.
Kombinacije bijele i jakih boja
Kako biste prostoru dodali energiju bez da izgubite čist i jednostavan izgled minimalističkog stila, bijelu boju možete kombinirati s crvenom, zelenom, plavom ili narančastom. Što su nijanse koje koristite svjetlije to će vam više uljepšati prostor, čineći atmosferu još ugodnijom i više opuštajućom.
U ovom slučaju preporuka je da stropovi i zidovi budu bijeli, a ostale boje dodajte kroz jednostavan namještaj. Lijep se kontrast može dobiti postavljanjem bijele police s knjigama na bijeli zid, a ispred nje jarko crveni ili zeleni kauč.
Imajte na umu da crveno-bijelo minimalistički uređena soba stvara živahnu atmosferu punu vitalnosti, kombinacija bijele i zelene stvoriti će nešto opušteniji ambijent, a kombiniranjem bijele i narančaste boje dodat ćete svježinu i dinamiku prostoru.
Kombinacije sjajnih boja
Prikladnije za pomoćne prostorije kao što su hodnik, kuhinja ili dječje sobe, ove kombinacije stimulirajućih sjajnih boja uspješno se mogu uklopiti u minimalistički stil, sve dok pratite nekoliko savjeta:
- Kombinirajte više nijansi iste boje kako biste bili sigurni da ne mijenjate harmoniju boja u sobi
- Kombinirajte osvježavajuće nijanse zelene, žute ili boje limete s crnom kako biste dobili modernu i ležernu atmosferu
- Ukoliko su površine jednostavne, a namještaj geometrijskog dizajna bez ukrasa, možete uključiti i nijanse blijedo ružičaste boje za zidove
- Koristite komplementarne boje za postizanje snažnog i dinamičnog kontrasta. Primjerice, kuhinja s narančastim zidovima i jednostavnim plavim ormarićima te stolicama ravnih linija može se smatrati minimalističkom.
3 praktične ideje za minimalistički dekor
- Uzmite u obzir višenamjenske komade namještaja
Svaka soba treba ispuniti svoju svrhu na najbolji mogući način. Ukoliko se u dnevnom boravku ne možete opustiti sa svojim prijateljima i obitelji zato što nemate dovoljno sjedećih mjesta, to znači da se ne iskorištava puni kapacitet tog prostora i da se ne slijede načela minimalističkog stila. Isto vrijedi i za pogrešno konfiguriranu kuhinju, u kojoj osoba koja kuha mora dodatno hodati unutar kuhinje jer radna područja ne tvore optimalan radni trokut.
Čim primijetite da neki dio namještaja niste koristili mjesec ili dva, zapitajte se treba li vam on zaista i bi li ga bilo učinkovitije zamijeniti višenamjenskim komadom namještaja. Primjerice, jednostavna klupa na kojoj se mjesecima skuplja prašina, a nitko na nju ne sjeda može se zamijeniti komodom koja je ujedno i klupa s prostorom za pohranu.
- Osmislite vlastiti organizacijski sustav
Minimalizam ne dopušta nered, što znači da ćete se sa uvođenjem ovog stila morati oprostiti od stolova na kojima se skupljaju beskorisne stvari, zapetljanih kablova koji nemaju svrhu i planine od odjeće na stolcu. Nakon što iz vidokruga izbacite stvari koje vas zapravo guše, puno ćete lakše očistiti i ostale aspekte vašeg života.
Prvo, međutim, trebate osmisliti vlastiti organizacijski sustav. Budite domišljati i iskoristite skrivene površine kao što je primjerice unutrašnjost kuhinjskih ormarića na čija vrata možete staviti razne držače. Umjesto polica u male kupaonice bolje će se uklopiti okomiti ormarići u kojima vaša kozmetika neće biti izložena i u koje možete „sakriti“ organizatore ladica.
Za spavaću sobu odaberite krevet sa što više prostora za pohranu stvari. Krevet s dvije ili tri ladice umjesto jedne dopušta vam da spremite posteljinu, prekrivače, jastuke i deke.
Ako je stolić za kavu pretrpan časopisima, podmetačima i malim suvenirima, prvo provjerite trebate li sve te predmete ili ih nekoliko možete eliminirati. One koji ostaju možete staviti na pladanj ili u drvenu kutiju koji će se lijepo uklopiti u dekor.
- Birajte čvrste i izdržljive komade
Kad ćete svoj dom morati urediti sa svega nekoliko komada namještaja, shvatit ćete da imate više vremena za odabrati one koji su doista korisni, lijepi te se dobro slažu s ostatkom prostora, kao i s vašim ukusom. U ovom je slučaju puno efikasnije uložiti u čvrste i izdržljive komade umjesto u one koji su trenutno u modi.
Ne zaboravite da je minimalizam krajnje osoban stil u kojem ne postoji sigurni recept za svaku situaciju. Minimalizam izravno odgovara vašim potrebama, a ne najnovijim trendovima u uređenju interijera.
5 čestih pogrešaka u minimalističkom uređenju
Ovdje je navedeno nekoliko čestih pogrešaka pri uređenju doma u minimalističkom stilu:
- Prozore ukrašavate sjajnim zavjesama ili zavjesama s tiskom
Imajte na umu da su prozori u ovom tipu uređenja vrlo važni jer dozvoljavaju slobodan protok što je više moguće prirodnog svjetla u prostor. Koristite jednostavne prozirne zavjese ili rolete.
- Zidove ukrašavate slikama ili drugim umjetničkim predmetima
U teoriji, ukrasne predmete poput slika ne bi trebalo uključivati u minimalističke sobe, no činjenica je da čak i bijeli zidovi, tako prazni, ponekad mogu izgledati tmurno. Umjesto kopija slikarskih klasika, birajte jednostavne komade s apstraktnim modelima ili one inspirirane prirodom, u neutralnim bojama. Primjerice, slika crne ptice na bijeloj pozadini atmosferi dodaje osobnost te se zahvaljujući jednostavnosti elemenata i jakom kontrastu odlično uklapa u ovaj stil.
- Ne mijenjate teksture
Možda ste na fotografijama vidjeli minimalističke dnevne ili spavaće sobe sa sjajnim podovima koji nisu bili prekriveni tepisima, no u stvarnosti se preporuča mijenjati teksture površina. Manji ili veći tepih neutralnih boja, ovisno o veličini i namjeni prostora, povećat će njegovu udobnost čineći ga pristupačnijim.
Također, kad koristite samo jednu boju dobro je kombinirati nekoliko različitih vrsta materijala u toj istoj boji. Primjerice, crni drveni stol pokraj crnog kožnog kauča na koji ste stavili dva crna satenska jastuka, obogatit će dekor bez da ga vizualno optereti.
- Namještaj stavljate ispred prozora
S obzirom da minimalistički stil naglašava funkcionalnost, žarište prostorije – u ovom slučaju prozor – ne smije se blokirati. Prohodnost prostora, također, se ne bi smjela narušiti komadom namještaja. Svaki predmet koji želite uklopiti u sobu postavite na način da zadržavate protok i ravnotežu prostora.
- Na strop postavljate velike viseće lustere
Kao i ostatak sobe u minimalističkom uređenju strop, također, mora biti jednostavan, bez da stvara dramatičnu atmosferu kao što to čini luster. Koristite tanke stropne svjetiljke ravnih linija, kao što su žaruljice unutar kockaste strukture.
Iako se prvi koraci procesa uređenja minimalističkog prostora (govorimo o uklanjanju viška stvari te organizaciji onih potrebnih) mogu činiti teškim, sjetite se da je ovo vjerojatno najpraktičniji stil uređenja interijera.
Onog trenutka kad ga dovršite, tako će vam uređen prostor povećati udobnost življenja te ga pojednostaviti, pružajući vam vrijeme potrebno za hobije i rad na odnosima u današnjem brzom ritmu modernog društva.