Morate priznati da je kuhinjska radna ploča najkorišteniji dio kuhinje. Ona trpi sve od hladnih i vrućih posuda do oštrih noževa. Mora biti otporna na mrlje, ogrebotine i toplinu, ali i usklađena s ostatkom kuhinjskog dekora te cjenovno pristupačna.
Kuhinja
Prilikom odabira kuhinjske nape, mnogi ljudi zaboravljaju na njezin vizualni utjecaj i usredotočuju se samo na tehničke karakteristike. Što je potpuno normalno, na kraju, bez kuhinjske nape odgovarajuće snage – arome, para i masnoća upijale bi se u zidove, zavjese, presvlake i namještaj. A da ne spominjemo tlocrte u kojima kuhinja nije odvojena od dnevnog boravka – tu je obavezna napa velike snage.
Kuhinja je mjesto gdje možda provodite većinu svog vremena kada ste kod kuće. U njoj pripremate različita jela za sebe i svoje najmilije, a u njoj i pijete kavu svako jutro. Zato je važno stvoriti ugodan, udoban, ali istodobno i praktičan prostor u kojem ćete imati pri ruci sve što vam treba.
U prošlosti je svako kućanstvo, bez obzira na veličinu, imalo krušnu peć. I svaka peć, ma koliko mala bila, okupljala je obitelj oko sebe. Svake noći, svakog praznika i svaki dan kada se pekao kruh. Stvari se nisu toliko promijenile: danas svako kućanstvo, koliko god malo bilo, ima pećnicu. Ona koju nestrpljivo obilazimo, čekajući da se ispeče pizza ili slasni kolač.
Organiziranje prostora u kuhinji bitno je za lakše i efikasnije kuhanje. Da bi začini i druge kuhinjske potrepštine pronašli svoje pravo mjesto moramo pažljivo birati gdje ćemo ih smjestiti. Pored toga, organizacija stvari u kuhinji znatno olakšava naš rad i pomaže nam da efikasnije iskoristimo svoje vrijeme i trud prilikom pripremanja jela.
Svatko želi kvalitetan namještaj u kuhinji koji će dugo zadržati svoj izvorni izgled, čak i u uvjetima s vlagom i parom. Što predstavlja kvalitetu kad govorimo o kuhinjskom namještaju? Ukratko, to su odgovarajući materijali, prikladni detalji i dimenzije koje odgovaraju vašem prostoru.
Za vas je ambijent kafića neodoljiv, no biste li voljeli uživati u kreativnom ambijentu, uz aromu omiljenog pića u komforu vlastite kuhinje?
Božić je najomiljeniji blagdan u godini, jer je pun čarolije i sjaja: zimski krajolik sve pokrije diskretnim svjetlucanjem, provodimo vrijeme s obitelji i prijateljima, slavimo drevne tradicije i običaje i uživamo u darovima.
Jedna od važnih božićnih aktivnosti je posluživanje hrane. Za poseban blagdan, poput Božića, potrebno je odabrati svečani izgled, koji će nas vizualno obradovati i kulinarske delicije staviti u dobro svjetlo. Stoga, izlazimo Vam u susret s tri ideje o tome kako urediti božićni stol i kako dobiti svečani izgled, bez puno truda.
Projekt uređenja kuhinje predstavlja više od određivanja sheme boja i odabira odgovarajućih kuhinjskih ormarića. Morate stvoriti funkcionalan prostor u kojem možete kuhati s užitkom i opustiti se s obitelji i prijateljima.
Što to znači? To znači imati pri ruci potrebno posuđe i pribor za jelo, imati dovoljno radnog prostora za pripremu hrane i posluživanje gotovih jela ravno iz pećnice, moći bez ikakvih problema očistiti posuđe u sudoperu, a da pritom sapunica ne prska po hrani, imati dovoljno prostora za objed cijele obitelji itd.
18-dijelni servis za jelo Peacock
Zato smo vam pripremili cjelovit vodič o tome kako namjestiti svoju kuhinju bez obzira na konfiguraciju, dimenzije, položaj, boje i stilove koji bi vas mogli zanimati. Ovo su teme koje ćemo pokriti u ovom članku:
Koji je optimalni radni trokut prilikom namještanja kuhinje?
Vjerojatno ste čuli za takozvani „optimalni radni trokut“ koji je ključan za dizajn ergonomske kuhinje. O tome smo također govorili u našem prijašnjem članku naziva „Uređenje ergonomske kuhinje – 4 osnovna načela“, pa ćemo sada ukratko obraditi temu optimalnog radnog trokuta u kuhinji:
Glavna radna područja u kuhinji moraju biti postavljena tako da formiraju trokut sa stranicama duljine od 120 do 270 cm. Ova konfiguracija omogućuje brzi pristup hladnjaku, sudoperu i štednjaku, bez dodatnih koraka, što iskustvo kuhanja čini ugodnijim.
Nije dovoljno postaviti hladnjak, sudoper i štednjak u obliku trokuta. Morate imati na umu položaj radnih pulta u odnosu na ta tri glavna područja. Evo nekoliko jednostavnih pravila koja morate imati na umu tijekom bilo kojeg projekta dizajna interijera kuhinje, preuzetog iz knjige “Profesionalni dizajn kuhinje”, savjetnika za dizajn kuhinja Shawa Murrayja, koji u svom portfelju ima više od 3000 kuhinja.
- Radne površine s obje strane sudopera
Uvijek ostavite 60 do 90 cm između sudopera i štednjaka i pobrinite se da imate 45-60 cm radne površine sa svake strane sudopera. Ako je sudoper uza zid, ostavite oko 90 cm za radni pult koji na strani koja je slobodna.
- Radni pult s obje strane pećnice
Idealan položaj pećnice ili ploče za kuhanje uvijek je između dva radna pulta od oko 60 cm, što je dovoljno veliko za sigurno odlaganje pleha i vrućih lonaca. Ako je pećnica smještena uza zid, ostavite 90 cm za radni pult sa slobodne strane.
- Radni pult pored hladnjaka
Pazite da je lokacija radnog pulta na strani prema vratima hladnjaka kako bi se smanjio broj pokreta potrebnih za uzimanje ili ostavljanje hrane u hladnjak.
Stol Shabby Tisch
Nije važno koliko imate prostora za pripremu hrane, gdje je smješten ili u kakvom obliku je kuhinja u vašem domu: s pravim informacijama i savjetima moći ćete ostvariti lijepu i učinkovitu kuhinju, bez obzira na okolnosti.
Uređenje kuhinje prema konfiguraciji i dimenzijama
Kuhinja u obliku slova L – Kako iskoristiti kutni prostor
Ovakva konfiguracija kuhinje specifična je kako za velike kuhinje koje uključuju blagovaonicu, tako i za vrlo male kuhinje u kojima je to jedina moguća konfiguracija.
Pri dizajniranju kuhinje u obliku slova L morate imati na umu da se dvije strane sastaju pod pravim kutom, a koji može ostati neiskorišten. Postavite sudoper u taj kut da ne gubite prostor i imajte na umu pravila za smještaj i dimenziju radnog pulta kako biste imali efikasan radni prostor.
U osnovi, hladnjak možete staviti na kraj jedne stranice kuhinje, a štednjak na drugi – ali budite oprezni! Između pećnice i prolaza možete postaviti radni pult, kako zbog sigurnosnih mjera, tako i praktičnih.
Kuhinja u obliku slova U – Preporuke za konfiguraciju radnih površina
Dizajn kuhinje u obliku slova U lakše je osmisliti jer su radne površine na tri strane. Ako je na jednoj od strana prozor, preporuča se smjestiti sudoper ispod njega, a zatim tu točku koristiti kao polaznu za konfiguraciju prostora na ergonomski način.
Sudoper možete postaviti s jedne strane, štednjak s jedne, a hladnjak s treće strane. Druga je mogućnost da stavite frižider između vrata i sudopera, ostavljajući slobodnu površinu za pult sa strane prema kojoj se otvaraju vrata hladnjaka. Štednjak mora biti postavljen na suprotnoj strani od hladnjaka i ne zaboravite ostaviti malo prostora sa strane za pult.
Kuhinja s otokom – Savjeti i ideje
Vjerojatno sanjate o kuhinji s otokom. To je potpuno normalno jer se ovaj tip kuhinje često prikazuje u filmovima i kulinarskim serijama. Nažalost, ako nemate slobodan prostor od oko 2 do 3 m2 u vašoj kuhinji, ovakav koncept kuhinje nije baš najbolja ideja za vas.
Otok u kuhinji može biti dobar ne samo zbog dodatnog radnog prostora, već i zbog dodatnog skladišnog prostora. Možete ići na manju varijantu, onu od oko 60 cm, ali također morate imati na umu da ostavite dovoljno prostora oko njega.
Polica Judson
Kuhinjski otok također može poslužiti kao šank kada vam dođu prijatelji ili kao omiljeno mjesto za doručak vaše djece. Zbog toga morate uzeti u obzir i stolice za otok, a koje nisu orijentirane prema radnom trokutu.
Kada govorimo o radnom trokutu, ako u kuhinjski otok smjestite sudoper ili štednjak, on će postati najvažniji dio vaše optimalne konfiguracije i pri određivanju njegovog položaja morat ćete uzeti u obzir navedena pravila. Dakle, smjestite otok na takvu poziciju tako da niti jedna strana radnog trokuta ne ometa njegovu funkcionalnost.
Mala kuhinja – Prijedlozi za učinkovito uređenje
Uređenje male kuhinje nije najlakši zadatak, ali ovi savjeti vam ga mogu olakšati:
- Pazite da imate dovoljno prostora za odlaganje: postavite velike viseće ormariće, kutne police i držače koji se mogu fiksirati na stražnju stranu vrata (takav Držač za kuhinjska pomagala za vrata je vrlo praktičan, izrađen je od kromiranog metala a poslužiti će za držanje sredstava za čišćenje, deterdženata i spužvi te tako uštedjeti na prostoru).
- Kućanski aparati koje ne koristite ili suđe koje nije nužno bi trebali izbjegnuti u malim kuhinjama. Odaberite tanjure, lonce, pribor za jelo, alate i kuhinjski pribor koji često koristite i riješite se ostalog – možete ih donirati ili pohraniti na neko vrijeme u ostavu.
- Koristite svijetle boje za zidove i osigurajte što više prirodnog svjetla. Kako bi bila ne samo praktična, već i lijepa, pri uređenju male kuhinje morate uzeti u obzir i shemu boja – klasična bijela boja čini čuda u malom prostoru, lijepo reflektira svjetlost i stvara privlačan kontrast s tamnim kuhinjskim namještajem.
Na našem blogu možete pronaći još ideja za uređenje male kuhinje.
Pravokutna kuhinja – Omogućuje raznovrsne konfiguracije namještaja
Pravokutna kuhinja može se postaviti na takav način tako da se namještaj i radne plohe postave gotovo u bilo kojoj konfiguraciji (u obliku slova U, u obliku slova L, s otokom ili čak na samo jednom zidu). Ovisno o vašim potrebama i okruženju koje vam najbolje odgovara dok kuhate ili večerate s obitelji u kuhinji, možete ići na bilo koju od tih varijanti.
Francuski čajnik Allera Copper 600 ml
Čak je i uređenje male pravokutne kuhinje lakše nego duge i uske kuhinje jer imate više prostora za kretanje u sredini prostora.
Duga i uska kuhinja – Optimalni prijedlozi rasporeda
Izdužena i uska kuhinja može biti prava noćna mora. Ne znate točno gdje smjestiti radna područja. Vjerojatno ćete morati staviti hladnjak, sudoper i pećnicu na isti zid što zapravo i nije loše jer minimizira broj koraka koji su potrebni za pripremu hrane. To je zapravo primarna svrha ovakve konfiguracije koju su Nijemci početkom prošlog stoljeća smislili kao krizno rješenje za neke domove.
Ako ste suočeni sa izduženom i uskom kuhinjom, naš je prijedlog da potražite ugradbene kućanske aparate, izbjegavate tamne boje i postavljanje visećih ormarića na oba dugačka zida jer ćete zagušiti prostor.
Velika kuhinja – Preporuke za pozicioniranje radnih površina
Uređenje velike kuhinje se čini kao jednostavan zadatak, ali zapravo i nije. Krajnji rezultat može biti nezadovoljavajući ako su vam radne plohe premale u usporedbi s raspoloživim prostorom i dobiti ćete osjećaj da se prostor nije iskoristio efikasno.
Postavljanje otoka ili poluotoka u kuhinju (poluotok je smješten na zid i dostupan je samo s tri strane) unosi dodatnu praktičnost velikoj kuhinji i osigurava više mjesta za blagovanje ili za druženje subotom navečer s prijateljima, ispijajući dobro vino i uživajući u platama sira.
Budite oprezni prilikom određivanja područja za glavne radne plohe! Sjećate se što smo već govorili o maksimalnim dimenzijama strana optimalnog trokuta? Ne bi trebao biti veći od 270 cm. U protivnom ćete morati raditi nepotrebne dodatne korake, gubit ćete vrijeme i brže ćete se umoriti tijekom kuhanja, a sigurni smo da to ne želite.
Kuhinja otvorenog tipa – Osnovni elementi
Uređenje kuhinje otvorenog tipa orijentirane prema dnevnoj sobi, koja također uključuje blagovaonicu, dolazi s nizom prednosti i nedostataka. U kuhinji otvorenog tipa potrebni su sljedeći elementi:
Set stol i 4 stolice Sun Silverbirch
- napa jakog usisa (kako bi se izbjeglo širenje mirisa hrane u dnevnoj sobi);
- dekor koji je u skladu s onim u dnevnoj sobi (jer će kuhinja biti vidljiva kad se odmarate na sofi ili foteljama);
- održavanje savršene čistoće.
Namještanje kuhinje prema njenoj lokaciji
Apartmanska kuhinja – Promjene koje možete napraviti
Kada govorimo o konfiguracijama kuhinja u stanovima, znamo da se obično susrećemo s manjim prostorima koje je teško konfigurirati zbog vodovoda i plina. Čak i ako nije nemoguće postaviti sudoper na suprotni zid, to je definitivno složen manevar koji podrazumijeva modifikaciju vodovoda i odvoda te tad potez sigurno nije praktičan.
Možete, uz minimalan napor, umanjiti nedostatke takve fiksne konfiguracije tako da promijenite položaj prostora za kuhanje. Klasični štednjak možete zamijeniti električnim i električnom pločom, kako ne biste ovisili o plinskoj instalaciji, a možete ih postaviti skupa ili odvojeno.
Međutim, ako podijelite površinu za kuhanje na dva radna prostora (ploča za kuhanje i pećnica), pravilo optimalnog trokuta više se ne primjenjuje. Ipak, sve dok je vaše kretanje neometano, fluidno i učinkovito, ne morate se brinuti za pravila.
Kućna kuhinja – Preporuke za uređenje
Ako ste sada u fazi projektiranja svog budućeg doma, budite oprezni prilikom određivanja konfiguracije kuhinje: možete stvoriti optimalan radni trokut bez brige o ograničenjima kao što su za stan.
Imate puno više slobode kada je riječ o uređenju kuhinje za kuću, ali to ne znači i da je taj proces lakši. Nemojte podcjenjivati ulogu prozora u kuhinji – predlažemo vam da iskoristite činjenicu da se nalazite u kući i da stavite sudoper ispod prozora (u apartmantskim kuhinjama sudoper se obično postavlja na suprotni zid od prozora).
Zašto biste to trebali učiniti? Jer ćete imati bolju vidljivost prilikom pranja povrća (posebno onih proljetnih salata, sa sitnim komadićima zemlje koji se uvijek skrivaju između njihovih listova), jer ćete imati lijep pogled, pogotovo ako gledate na vlastiti vrt i zato što je dobra polazna točka za uspostavljanje optimalnog radnog trokuta.
Čajnik s cjedilom Clearance Tall 650 ml
Vanjska kuhinja – korisni savjeti i ideje
Jedna od prednosti života u kući s dvorištem je ta što možete kuhati i jesti vani. Ako možete lako organizirati brunch ili večeru na vašoj terasi ili u vrtu morat ćete imati i nešto više od stolica i stola ako želite i hranu pripremati na otvorenom.
Za potpuno opremljenu ljetnu kuhinju, sa sudoperom, hladnjakom i štednjakom, potrebne su vam instalacije za vodu i struju, pa se najprije morate pobrinuti da ih možete dovesti do tamo. Ako želite imati kuhinju na otvorenom, onda bi naši savjeti i ideje mogli biti korisni.
Kuhinja u potkrovlju – Postavljanje centralnih dijelova
Zašto biste željeli imati kuhinju u potkrovlju? Na prvi pogled, nema logičnog razloga. Ako pretpostavimo da je prizemlje za dnevni boravak i blagovaonicu, a prvi za spavaće sobe, zašto biste htjeli kuhati na tavanu i morati se spuštati stepenicama s loncima i pladnjevima, a zatim se vraćati gore s prljavim tanjurima i priborom za jelo kako biste ih oprali u svojoj kuhinji svaki put kada imate goste na večeri?
Vjerojatno ne glumite domaćine prečesto ili ne želite previše kuhati. Možda zato što taj prostor nije vaše stalno prebivalište, već kuća za odmor. Možda zato što volite imati prizemlje za veliku dnevnu sobu ili zato što želite otvoriti nutricionistički, psihoterapijski ili odvjetnički ured. Bez obzira na to, ima dovoljno razloga. Važno je znati da možete imati kuhinju u potkrovlju ako na umu imate sljedeće smjernice:
- Pazite da zidovi mogu podnijeti težinu svih kućanskih uređaja i ormara s posuđem.
- Pripazite da vas nagib stropa ne spriječi da postavite sudoper na način da ga možete koristiti bez saginjanja.
- Razmislite možete li ići na konfiguraciju koja ima samo jednostavne ormariće – veliki nagib nekih krovova onemogućava postavljanje visećih ormarića.
- Provjerite je li prostor vodootporan, zvučno zaštićen, otporan na vlagu i temperaturne promjene te da li je prozračan i dobro osvijetljen.
- Trebat će vam stručna pomoć ako želite imati instalaciju za vodu i odvod u potkrovlju.
Kuhinja na balkonu – što trebate imati na umu
Za kuhinju na balkonu potrebni će vam biti instalacije za vodu, struju i plin (ako odaberete električnu ili indukcijsku ploču, nećete trebati brinuti o plinskim priključcima).
Stolica Java Tiger
Također, morat ćete uzeti u obzir da balkoni nisu konstruirani na način da nužno mogu kontinuirano podnijeti veću težinu – pobrinite se da vaš balkon može podnijeti težinu vaših uređaja, sudopera i svih drugih predmete koje biste imali u sklopu kuhinje.
Uređenje kuhinje prema završnim materijalima
Kuhinje s pješčenjakom i keramikom – vaše opcije
Elegantne su, atraktivne i jednostavne za čišćenje – tu leži privlačnost kuhinja s pješčenjakom i keramikom.
Postoji puno vrsta keramičkih pločica. Možete birati između pločica od porculana ili ostakljenih pješčanika, koje se mogu staviti samo na pod ili na zidove, manje ili veće, s izgledom prirodnog kamena, mramora ili čak imitirajući parket.
Kada je riječ o keramici, također imate puno mogućnosti: mat, sjajni, ravni ili neravni, u obliku mozaika ili dekorativni. Sheme boja za keramičke pločice izuzetno su raznolike, a kuhinju po vlastitom ukusu možete lako urediti koristivši pješčenjak i keramiku za obloge.
Kuhinje s parketom – sve popularnije
Neki vole koristiti parket za svoju kuhinju jer on stvara toplu i ugodnu atmosferu u prostoru koji se smatra i “srcem doma”. A ako pomislimo na tehnološki razvoj posljednjih godina, zapravo ne možemo reći da je ekstravagantno imati drveni parket u kuhinji.
Morate paziti samo da odaberete laminirani parket koji nije previše tanak ili debeo te je posebno obrađen radi zaštite od kuhinjske vlage. Mora se besprijekorno postaviti kako bi izbjegli loše spojeve.
Boje za kuhinju
Bijela kuhinja – dizajnerski prijedlozi
Bijela je elegantna, svijetla i stvara dojam prozračnog prostora. Bijele zidove preferiraju i oni koji imaju veliki prostor za kuhanje i oni koji imaju malu kuhinju.
Suprotno onome što mnogi misle, bijela nije sterilna i dosadna – nije ako odaberete, primjerice, neke uzbudljivije nijanse bijele: bjelokosti, krem, ružičasto bijelu, sivo-bijelu ili plavo-bijelu. Možete ići i na bijele ormare ako vam se sviđa svjež i čist izgled, ali nemojte zaboraviti unijeti malo kontrastne boje: ručke ladica, stolice ili kuhinjski tekstil.
Set 4 stolice Guy Laroche Home Creativity Red
Siva kuhinja – Kombinacije boja
Siva je šik i djeluje smirujuće, pogotovo ako prevladavaju njezine svjetlije nijanse. Možete je pomiješati sa sjajno žutom ili blijedoplavom bojom za kuhinju koja tako dobije na osobnosti, s bijelom za tradicionalni izgled ili sa smeđim nijansama za rustikalno-industrijske prostore.
Zelena kuhinja – prave nijanse
Neke nijanse zelene vrlo su prilagodljive i pretvorit će vašu kuhinju u ugodan prostor u kojem ćete voljeti kuhati spremati vaša omiljena jela. Uglavnom govorimo o zelenoj u nijansama kadulje (izgledaju spektakularno u kombinaciji s prirodnim drvenim nijansama), menta zelenim nijansama (koristite ju za naglašavanje pojedinih dijelova, uz crvenu boju) ili blijedo zelene (pomiješajte ju s krem nijansom za dodatnu eleganciju).
Crvena kuhinja – korisni savjeti
Čista crvena boja je vrlo jaka boja za korištenje na zidovima ili za porcije zida u razini ormarića u vašoj kuhinji, ali to ne znači da ju morate potpuno izbjegavati. Dašak crvene boje (crveni zastor, nekoliko crvenih prekrivača stolica, nekoliko crvenih ladica) može unijeti dodatnu energiju u prostor, potpuno promijeniti atmosferu inače bazične kuhinje. Izgleda vrlo dobro uz bijele i smeđe nijanse.
Tirkizna kuhinja – Postavljanje ideja
Tirkizna boja, spoj zelene i plave boje, je savršen izbor za vintage ili mediteranske kuhinje. Možete imati zidne keramičke pločice u toj boji ili jednostavno zidove obojiti u smirjujuću nijansu tirkizne boje. Pladnjevi, stolnjaci, sjedeći jastuci ili drugi kuhinjski pribor u ovoj boji izrvsno djeluju na prostor kao dekorativni elementi.
Žuta kuhinja – Što se dobro slaže sa žutom
96-dijelni servis za jelo Dinner Suzanne
Žuta unosi posebnu energiju u kuhinju bez da iritira kao što je to slučaj s previše crvene boje. Štoviše, izgleda spektakularno u kombinaciji s nekim ormarićima od tvrdog drva ili laminiranim parketom. Za zidove možete koristiti blijedo žutu ili žarko žutu za naglašavanje određenih dijelova – efekt će biti šarmantan u oba slučaja.
Zdjela Amalfi 150 ml
Bež kuhinja – Kako učiniti bež još šarmantnijom
Možda to nije najhrabrija opcija, ali bež boja je sigurno elegantan i praktičan odabir za prostor u kojem provodite puno vremena. A kako ne bi postali previše monotoni, bež se može kombinirati s nijansama smeđe boje kako bi stvorili topao i ugodan ambijent.
Plava kuhinja – Prijedlozi dizajna
Plava je također popularan izbor prilikom uređenja kuhinje. Prednost joj leži u činjenici da dodaje karakter i boju prostoru bez da se čini nametljivom. Plavi ormarići na svijetlosivim zidovima stvorit će ugodan i opuštajući ambijent, a kobaltno plava pozadina će dati lijep kontrast bijelim i sjajnim zidovima, stvarajući blagdansku atmosferu .
Crna kuhinja – stilske ideje
Vjerojatno sada podižete obrve: zašto biste željeli tamnu kuhinju? Točno je da se u slučaju kuhinje u malim stanovima crna boja ne preporučuje. Ali to ne znači da u velikoj i osvijetljenoj kuhinji ne možete stvoriti sofisticiranu atmosferu s nekim crnim plohama i ormarićima, u odličnom kontrastu s bijelim mramornim kuhinjskim pultom. Crna se dobro uklapa u industrijske kuhinje ili u one gdje se želi naglasiti muževnost.
Narančasta kuhinja – Ideje za ugodan ambijent
Koristite narančastu prilikom uređenja kuhinje i stvorit ćete topao i ugodan ambijent, pa ćete imati i više volje za češće pranje posuđa. Ova se boja dobro uklapa u rustikalne prostore (kombinirajte narančastu s nekim smeđim nijansama) ili retro (pomiješajte narančastu s bijelom i svijetlo zelenom), kao i u moderne prostore (shema boja utemeljena na narančastoj, crnoj i boji željeza).
Ružičasta kuhinja – Preporuke za upečatljivo i sofisticirano uređenje
Ako je kuhinja za vas sretno mjesto (a zašto ne bi bilo, na kraju krajeva, i sladoled je tamo!), Zašto ne biste unijeli malo ružičaste boje u nju? Možete odabrati diskretnu nijansu ružičaste za dijelove zida ili čak obojati strop jarko ružičastom ostavljajući snažan dojam na sve. Ružičastoj možete dodati malo crne boje ako više volite sofisticiraniji ambijent ili bijelu za opuštajuću atmosferu u kojoj vlada dobro raspoloženje.
Uređenje kuhinje prema stilu
Moderna kuhinja – dekorativni elementi
Uređenje kuhinje u modernom stilu započinje s odabirom odgovarajuće sheme boja (neutralni ili jaki crno-bijeli kontrasti), a nastavlja se s uključivanjem nekih specifičnih elemenata u dekor:
Naljepnica Dandelion
- Namještaj jednostavnog dizajna, bez ukrasa, ručki, a koji se jednostavno otvara jednim pritiskom.
- Police na koje možete staviti posuđe i omiljene čaše.
- Neke metalne dekoracije, možda neke stolice s kromiranim nogama i zlatnim hladnjakom.
Ugradbena i moderna bijela tehnika koja štedi vaš prostor i olakšava čišćenje nikako ne mogu izostati iz kuhinja modernih stanova ili kuća.
Koja je tajna uređenja moderne kuhinje u 2020. godini? To je personalizacija. Možda ćete se naći u iskušenju da previše strogo pristupite modernom stilu koji je oslonjen na minimalističke detalje. Dakle, ne zaboravite dodati malo boje u kuhinju i nekoliko elemenata dekora koji odražavaju vašu osobnost i ukus. Nadamo se da će vas naš popis 13 jednostavnih načina za uređenje moderne kuhinje nadahnuti i ponuditi vam nekoliko korisnih savjeta.
Klasične kuhinje – Ideje za bezvremenski dekor
Klasični stil nikad ne zastarjeva i još uvijek je omiljen mnogim ljudima kada je u pitanju dizajn ove prostorije. U našem ćete popisu ideja za uređenje klasične kuhinje pronaći pet osnovnih elemenata za bezvremenski dekor.
Rustikalna kuhinja – Savjeti za postavljanje
Rustikalni stil predstavlja udobnost, jednostavnost i osjećaj da je svaki predmet na svom pravom mjestu. U rustikalnoj kuhinji nema ništa posebno, iako bi neki mogli reći da je malo zatrpana.
Stolnjak Organic 140x280 cm
Postoji više varijacija rustikalnog dizajna (prema državi, od Provanse do Skandinavije ili Hrvatske). Preporučujemo da pročitate članak “Rustikalna kuhinja: Karakteristike, sheme boja i savjeti za uređenje” – nadamo se da će vas nadahnuti u vašem projektu uređenja kuhinje.
Američka kuhinja – snažni kontrasti
Američka kuhinja nije ništa drugo nego ona koja je bazirana na konceptu otvorenog prostora koji je i ovdje stekao veliku popularnost u posljednjih nekoliko godina. Kad je riječ o izgledu, možemo uočiti favoriziranje bijele nijanse, crno-bijelih kombinacija te nijansi sive, što nas automatski asocira na moderne kuhinje.
Također, dvije spojene prostorije takvog koncepta (dnevna soba i kuhinja) su vizualno odvojene s dvije različite podne obloge (obično, parket u dnevnom boravku i keramika u prostoru za kuhanje).
Retro kuhinja – glavni elementi
Kao što smo spomenuli u odlomku o kuhinjskim bojama, narančasta je specifična za vintage ili retro kuhinje. Osim aspekta boje, postoje i neke značajke koje su specifične za ovaj nostalgični stil s posebnim šarmom:
- Stolice od polipropilena
- Zidovi prekriveni super otpornim tapetama, koje su otporne na paru, s cvjetnim uzorcima (kombinacije zelene, narančaste, boje senfa i blijedoplave boje).
- Stolnjaci s cvjetnim uzorcima
Svaka lijepa kuhinja je u osnovi pomno dizajnerski isplanirana. Uzmite u obzir elemente funkcionalnosti i estetike u svom projektu uređenja kuhinje i dobit ćete praktičan prostor u kojem ćete provoditi lijepe trenutke sa svojom obitelji.
Čaroliju u kuhinji ne predstavljaju kuhanje najukusnijih jela i ugodne konverzacije za vrijeme objeda s obitelji. Bez dobro očišćenog i održavanog posuđa i kuhinjskog pribora za jelo, vrijeme provedeno u ovoj prostoriji izgubilo bi svoju privlačnost i moglo bi predstavljati opasnost za vaše zdravlje i zdravlje vaše obitelji.
Ako trebate savjete kako održavati čistim pribor za jelo, posuđe i razna kuhinjska pomagala te ukloniti opasnost od zaraze, neovisno o materijalima od kojih su napravljeni, nastavite čitati.