Tajna skladno uređene prostorije krije se u odabiru odgovarajućih boja. No, odabir savršene kombinacije boja nije uvijek lak zadatak ako želite stvoriti originalan prostor koji će predstavljati vas, a u isto vrijeme zadržati harmoniju svih elemenata prostorije, ali i cijelog doma.
Isto tako, važno je voditi računa o dimenzijama prostorije. Primjerice, malim prostorijama odgovaraju svijetle i neutralne boje, a da dizajn ne bi djelovao monotono i bezlično dobro je dodati i neku boju kojom ćete istaknute pojedine elemente. Pokazat ćemo vam kako!
Proporcije i boje
Iako je dizajn interijera prvenstveno vezan uz estetiku i kreativnost, u njega se zna ušuljati i pokoja matematička formula. Jedna od njih nam govori da bismo trebali kombinirati boje u prostoriji u omjerima: 60/30/10.
Što to znači?
- Dominantna boja trebala bi biti zastupljena u najvećoj mjeri, u 60 % prostorije.
- Glavna istaknuta boja trebala bi tome biti u proporciji tako da zauzima 30 % prostorije.
- Sporedna istaknuta boja trebala bi zauzimati svega 10 % kako bi se postigla ravnoteža.
Ako se bojite eksperimentirati u kombiniranju boja, upotrijebite navedenu formulu i nećete pogriješiti. No, dobro je znati još pokoju stvar o dominantnim i akcentnim bojama.
Dominantna boja
Planiranje svake kombinacije boja započinje upravo dominantnom bojom, bazom prema kojoj će se birati preostale boje. Ona će zauzimati veći dio površina prostorije (obično zidove) i zato je važno da tu boju volite.
Ipak, ako volite žarke boje kao što je crvena, odaberite neku svjetliju nijansu te boje. Obično su blijede boje izvrsne kao dominantne jer neće vizualno pretrpati sobu i dobra su baza za boje koje ćete istaknuti.
Ako volite “smireniju” atmosferu, upotrijebite klasičnu bijelu kao dominantnu boju. Tako ćete dali prozračnost prostoriji. Dobra alternativa je i tamna nijansa sive, za jednako skladnu, ali intimniju atmosferu.
Naglašene boje
Boje koje naglašavamo razbijaju monotonost prostorije. Obično se biraju prema dominantnoj boji tako da su u kontrastu s njom. Koristite jednu ili dvije naglasne boje; više od dvije stvorit će zbrku.
Kako ih odabrati? Odabir će ovisiti o njihovom položaju na Ostwaldovom krugu boja. Postoje četiri načina kombiniranja boja koji se najčešće koriste:
Komplementarne kombinacije boja
Sastavljene su od dvije boje postavljene na suprotnim položajima na krugu boja (plavo-narančasta, crveno-zelena, ljubičasto-žuta). Kontrast je jak u ovoj kombinaciji, tako da glavnu naglašenu boju možete zamijeniti neutralnom kako bi se uspostavila ravnoteža.
Primjerice, u odabiru boja za spavaću sobu može se početi od svijetlo plave dominantne boje (nanosi se na 60 % sobe). Zamijenite glavnu akcentnu boju neutralnom, ka ošto je bež, a zatim za drugu naglašenu boju dodajte boju komplementarnu plavoj, dakle narančastu, na ukrasne jastuke, ukrase ili prekrivače.
Podijeljena kombinacije boja
Slična je komplementarnoj kombinaciji boja, ali umjesto boje koja je suprotna dobinantnoj odabirete susjednu boju toj suprotnoj. One na kraju moraju tvoriti jednakokračni trokut na krugu boja. Na ovaj način nećete morati umetati neutralne boje da biste smirili atmosferu jer kontrast nije toliko jak.
U navedenom primjeru, počevši od iste plave dominantne boje, umjesto narančaste možete kao akcentne boje odabrati one koje su joj susjedne, što znači žuto-narančastu i crveno-narančastu.
Kombinacije analognih boja
Analogne boje su tri boje koje se nalaze jedna pored druge na krugu boja (zelenkasto-žuta – žuta – žućkasto narančasta). Kako su dvije boje obično primarne, a treća kombinacija dvije, vrlo lako možete dobiti skladan izgled prostorijei.
No, ne zaboravite slijediti pravilo 60/30/10 i za vizualnu ravnotežu odlučiti da je najživopisnija akcentna boja prisutna u najmanjem omjeru te da je dominantna boja manje zasićena.
Kombinacije s trijadnim bojama
Trijada boja tvori jednakostranični trokut na krugu s bojama, s jednakim udaljenostima između njih. Primarne boje (crvena, plava, žuta) su primjer trijade, kao i sekundarne narančasta, ljubičasta, zelena. Kontrast između njih je jači, tako da je trijada boja uglavnom pogodna za dječju sobu. Ako želite koristite takvu kombinaciju u dnevnoj sobi, dodajte smirenije neutralne nijanse.
Na primjer, ako zidove obojite bijelom bojom i odaberete bež sofu, možete koristiti trijadne boje (narančasta – ljubičasta – zelena) na ovaj način:
- Blijeda zelena boja kao dominantna boja bit će na zavjesama, tepihu i raznim tkaninama.
- Svjetlo ljubičasta kao glavna boja isticanja bila bi na foteljama i nekoliko ukrasa.
- Narančasta kao sekundarna akcentna boja bila bi na ukrasnim jastucima i na slikama.
Nije obavezno slagati boje pomoću pravila 60/30/10. Možete mijenjati proporcije prema vlastitom ukusu. Poigrajte se s nijansama. Konačni je ipak to da se osjećate najbolje u svom domu, tako da navedene savjete možete koristiti kao inspiraciju, ali prilagodite ih svojim željama.