Trebate li dodatnu sobu? Iznenadili biste se saznati da možete uživati u prednostima dodatnog prostora bez dodatne gradnje i bez velikih ulaganja. Ako u stanu u zgradi imate balkon gdje možete stvoriti opuštajuću oazu ili radni prostor, u kući u potkrovlju imate prostor s potencijalom koji možete iskoristiti na iznenađujući način. Ovisno o raspoloživoj površini i Vašim potrebama, ovaj prostor može postati kupaonica, ured, mini kino dvorana, igraonica, dječja soba, gostinjska soba, knjižnica, spavaća soba ili bilo što drugo što Vam padne na pamet.
U današnjem članku, pokazat ćemo Vam koje korake morate slijediti ako želite urediti spavaću sobu u potkrovlju.

Priprema potkrovlja
Prije nego što započnete proces uređenja potkrovlja, morate se pobrinuti da prostor bude useljiv. Čak i da je bilo dovoljno dobar za lastavice koje su napravile gnijezdo na gredama, to ne znači da se preporučuje staviti tamo krevet i spavati bez nekoliko provjera i izračuna.
- Prije svega, morate biti sigurni da je dovoljno mjesta za namjenu koju želite dati potkrovlju. Ako ne, prilagodite svoje planove situaciji i razmotrite druge opcije. Nema smisla uređivati spavaću sobu u kojoj se nećete osjećati ugodno, kada biste mogli umjesto toga uživati u savršenoj kupci za trenutke kada se želite opustiti nakon napornog dana.
- Neki prostori u potkrovlju imaju dva prilaza, jedan unutar kuće i jedan zasebno. U svakom slučaju, morate se pobrinuti da ljestve koje koristite za pristup potkrovlju, bilo da su klasične ili na izvlačenje, imaju nagib na koji se lako popnete i spustite.

- Provjerite čvrstoću poda. Pod će morati izdržati krevet, noćni ormarić, a možda i naslonjač ili regal pun knjiga.
- Zaštita i grijanje su posebno važni, stoga morate biti sigurni da su materijali koji se koriste u potkrovlju otporni na vatru i vlagu. Dobra izolacija pokazat će se iznimno korisnom u hladnim danima i za tu svrhu možete se odlučiti za polistiren ili bazaltnu vunu. Toplinska udobnost može se postići radijatorima, podnim grijanjem ili električnim panelima.
- Za ventilaciju i dobro prirodno osvjetljenje trebat ćete montirati prozore na površini od oko 10% ukupne prostorije. Ako krov ima veliki nagib, instalirat ćete prozore male dužine, a ako imate mali nagib, moći ćete montirati prozore s većom dužinom. Pravilna ventilacija mora biti ovisna o površini i dizajnirana kako bi održavala vlažnost i temperaturu na optimalnoj razini.
- Omogućite pristup struji, kabelskoj televiziji i internetu.

Odaberite završnu obradu za zidove, strop i pod potkrovlja
- Često nam se čini da čak i najprostranijim potkrovljima pristaljalo izgledati većima nego što jesu. Odaberite svijetle boje za zidove i obojite strop u bijeloj boji ili u nešto svjetlijoj boji od zidova kako biste naglasili visinu prostorije.
- Pokušajte izbjeći zidne tapete s malim, pretrpanim uzorcima, ali možete poboljšati šarm potkrovlja s ukrasnim naljepnicama.
- Što se tiče vidljivih greda, možete birati između obojiti ih u nijansi stropa ili napraviti kontrast, naglašavajući ih kao dizajnerske akcente. Možete uklopiti u dekor ukrasne grede, koje savršeno oponašaju izgled starih drvenih greda, a ako ste jedan od sretnih vlasnika stare kuće, bolje iskoristite originalnu patinu drva iz izvorne strukture potkrovlja.
- Podno grijanje je poželjnije od radijatora, zbog toplinske udobnosti koja se nudi i zbog toga što je skrivena od pogleda i nemate ograničenja u dizajnu zbog glomaznih radijatora.

Odabir namještaja koji je prikladan za potkrovlje
Pokušajte ne stavljati previše namještaja u potkrovlje, osim onoga što je strogo potrebno. Želite stvoriti ugodan, prozračan prostor u kojem ćete se dobro osjećati, a ne natrpan, gdje se ne možete slobodno kretati zbog namještaja i ukrasa. Ovdje, za razliku od obične spavaće sobe, imate nagibni strop koji malo mijenja pravila uređenja.
- Općenito, namještaj spavaće sobe u potkrovlju se mora postaviti u područje prozora, tj. tamo gdje prirodna svjetlost ulazi u prostoriju.
- Pokušajte pronaći rješenja za pohranu s donje strane potkrovlja, a ne na stropu, kako ne biste opteretili dekor. Ugrađene police, niski regal za knjige, krevet s prostorom za spremanje ili ormari izrađeni po mjeri kako bi se uklopili u kut između zida i stropa pomoći će Vam čuvati prozračnu i privlačnu atmosferu u potkrovlju, koja pruža dojam da je prostor viši nego što u stvari jeste.
- Odaberite kompaktni krevet, ugrađen između dvije otvorene police ili jedan nizak, ili ako ga postavite odmah ispod nagiba, provjerite prije visinu uzglavlja kako biste se uvjerili da odgovara tom mjestu. Također, postavite krevet tako da se s njega možete što je moguće lakše spustiti, bez potrebe da se savijate kako ne biste udarili glavom u strop.
- Koristite prikladna rasvjetna tijela, u skladu s površinom prostora. Izbjegavajte teške lustere i odlučite se za spot, zidne, stropne svjetiljke ili, ako imate visoke stropove, viseće svjetiljke s jednostavnim oblicima.

Nemojmo zaboraviti notu originalnosti! Istina je da spavaća soba u potkrovlju ima unutarnji šarm, nešto privlačno, ali zato što je to Vaša spavaća soba, morate dodati malo od svoje osobnosti. Bilo da se odlučite za svjetleće girlande oko prozora, za čarobne večeri, ili želite ‘Uradi sam’ (DIY) projekte, važno je pretvoriti potkrovlje u udoban prostor koji Vas predstavlja.