Želja za primjenom načela feng shuija u domu nije nužno povezana s misticizmom i nema svoje podrijetlo ni u kakvoj sklonosti magičnom razmišljanju. Iako se zapadnjaku možda čini teško razumjeti filozofiju ovih tehnika, pravila feng shuija prilično su jednostavna i temelje se na dva čimbenika od presudne važnosti: harmoniji i ravnoteži.
Često se feng shui dom dobiva jednostavnom kombinacijom stila i dobrog ukusa u pristupu prostoru, uređenju namještajem i optimalnom upotrebom konfiguracije prostorije kako bi se udovoljilo željama stanara. Praktičari ove umjetnosti kažu da ćete jednostavnom reorganizacijom okoline prema glavnim pravilima feng shuija privući prosperitet i zdravlje, a istovremeno stvoriti udoban i gostoljubiv prostor.
Bilo da želite svoj dom urediti u feng shui stilu da biste imali više sreće ili mu želite dati sklad koristeći principe drevne kineske umjetnosti, došli ste na pravo mjesto.
Što znači feng shui
Feng shui (u prijevodu vjetrovita voda) zapravo znači dizajn interijera orijentiran na uređenje doma u kojem ćete se osjećati dobro, opušteno i energizirano u jednakoj mjeri, koji vam nudi priliku da evoluirate i ispunite svoje snove.
Izvorno, feng shui je drevna kineska umjetnost uređivanja stvari (od orijentacije zgrada do opremanja interijera) kojom se nastoji utjecati na vitalnu qi energiju mjesta. Mnogi carski gradovi i palače u Kini projektirani su u skladu s feng shui pravilima, a danas, kako bi ih učinili privlačnijima, banke, hoteli, pa čak i azijski centri temelje se na načelima geomantije.
Ovu filozofiju prihvaćaju ljudi koji su svjesni utjecaja koje okolina ima na njih i koji žele preuzeti kontrolu nad svojim životom. Kako? Otključavanjem protoka energije, uspostavljanjem najboljih položaja za svaki objekt i održavanjem pozitivne energije u svakoj prostoriji.
Postoje dvije vrste feng shuija prema poznatoj praktičarki ove umjetnosti Lilian Too, autorici knjige “Feng shui trikovi za vaš dom”: feng shui na otvorenom i feng shui u zatvorenom.
- Vanjski feng shui odnosi se na procjenu krajolika i konfiguracije okoliša u kojem se kuća nalazi ili će biti smještena, ali rijetko možete otkloniti negativne aspekte. Ako se vaš stan ili kuća ne nalazi na povoljnom položaju (prema staroj kineskoj tradiciji), nemate mogo mogućnosti, možete ih samo prodati.
- No, unutarnji feng shui može se lakše kontrolirati. Odnosi se na stvaranje blagotvornog qi u domu i fluidnosti prometa u sobama te odabir najprikladnijih boja, oblika i veličina za ukrase, tkanine i namještaj. Omogućuje visoku dozu kreativnosti i temelji se na nekoliko osnovnih principa.
Najvažnija pravila feng shuija
Feng shui filozofija ne sadrži stroga pravila, već neke formule i prijedloge za uređenje interijera vašeg doma tako da dobijete skladan dekor, bez obzira na vaš preferirani stil dizajna.
Kada govorimo o feng shuiju u kući, mislimo na zasebnu dimenziju dizajna interijera, onu koja se ne razlikuje ovisno o vašim estetskim preferencijama. Pravila feng shuija možete primijeniti i u domu uređenom u minimalističkom stilu, kao i u onom uređenom u rustikalnom stilu.
Također, kada odlučite poboljšati interijer prostorije pristupom koji se temelji na drevnoj kineskoj geomantiji, nemojte se ustručavati prilagoditi ga tom prostoru, svom načinu života i svom budžetu. Dakle, čak i ako feng shui pravila kažu da kuhinja ne bi trebala biti orijentirana na sjever jer je u kineskoj tradiciji sjeverni dio kuće bio rezerviran za gospodare, a južni za poslugu, preraspodjela prostorija ne bi bila učinkovita ni s bilo kojeg gledišta.
Možete upotrijebiti kompas s jasno označenim stupnjevima kardinalnih točaka kako biste saznali orijentaciju kuće i uspostavili kardinalne smjerove svake sobe za najtočnije rezultate. U feng shui praksi, također, možete koristiti neke dijagnostičke i popravne alate, kao što je kvadrat Lo Shu ili osmerokutni simbol Pa Kua, koji će vam pomoći u prepoznavanju područja kuće (sjever, na primjer, simbolizira uspjeh u karijeri, a ako je qi u ovom području poremećen, mogu se pojaviti razne prepreke).
U nastavku su osnovni feng shui principi o kojima smo govorili gore, a koje možete slijediti bez obzira na orijentaciju kuće. Vidjet ćete da su vrlo slični tipičnim pravilima uređenja ugodnog doma.
- Ulazna vrata moraju se otvoriti prema unutra. Ako postavite feng shui sliku (s koi ribom, cvijećem ili voćem) što bliže ulazu, ona će simbolizirati obilje koje ulazi u kuću. Ne postavljajte ogledalo ispred ulaznih vrata, jer će posjetitelja uplašiti ili iznenaditi.
- Kad stojite ispred ulaznih vrata i gledate van, trebali biste vidjeti krajolik bogat zdravim biljkama i blago zakrivljene staze. Ako vidite telegrafske stupove ili ravne ceste, dobar qi neće ući u kuću. Dakle, ako živite u kući s dvorištem, učinite svoj vrt što atraktivnijim.
- Odaberite namještaj pravilnih, simetričnih oblika. U feng shui praksi kvadrat je bolji od uskog pravokutnika, a puni krug je bolji od polukruga.
- Ako su u kući prazna mjesta, pobrinite se da budu dobro osvijetljena.
- Velika zidna zrcala trebala bi biti dovoljno visoka da ne bi izgledala kao da “režu” glavu ili noge gledatelja.
- Prozori s prljavim ili s puknutim staklom i zapuštenim pragom nisu dobar feng shui za kuću.
Kako urediti dom prema pravilima feng shuija
Pravila feng shuija u dnevnom boravku
Dnevni boravak, posebno ako sadrži prostor posvećen blagovaonici, izuzetno je važna prostorija u domu, kako iz perspektive dizajnera interijera, tako i iz perspektive osobe koja prakticira feng shui. Feng shui dnevni boravak trebao bi biti u središtu doma, kako bi se naglasila važnost koju nosi.
- Odaberite stol za blagovanje s dovoljno velikom površinom, ali ne toliko velikom da oteža razgovor. Kineska tradicija blagovaonski stol uspoređuje sa stablom bogatstva pa je poželjan okrugli stol s jednom čvrstom nogom.
- Ne postavljajte stol između dvoja vrata, ispod grede ili na takav način da se vidi s glavnih vrata. Takvo se pozicioniranje smatra štetnim i mora se otkloniti, bilo pomoću ukrasnog zaslona postavljenog između stola i vrata, bilo pomoću sobnih biljaka kako bi se smanjio negativni utjecaj qija.
Pravila feng shuija u spavaćoj sobi
- Feng shui uređenje spavaće sobe uključuje posvećivanje najveće pažnje položaju kreveta. Uvijek ga treba postaviti dijagonalno prema vratima, u najudaljenijem kutu sobe. Na taj ćete način moći vidjeti tko ulazi u sobu i ne riskirate da vas iznenade. Izbjegavajte na bilo koji način postavljati krevet u “položaj smrti”, tj. poravnati ga s vratima, tako da možete spavati ili glavom ili nogama prema vratima.
- Za feng shui spavaću sobu vrlo je važna vrsta kreveta, točnije oblik njegove daske. Dakle, tapecirane drvene ploče pružaju dobru potporu i doprinose stvaranju zdravog qija, dok one s letvicama ili šipkama ne uspijevaju akumulirati pozitivnu energiju. Poželjni feng shui oblici u kući su pravokutni ili polukružni, sa zaobljenim stranama okrenutim prema gore.
- Ne postavljajte svjetla iznad kreveta, već s obje strane, na noćne ormariće. Stropna svjetla moraju se postaviti ravnomjerno i simetrično: montirajte dvije stropne svjetiljke, s obje strane kreveta.
- Budite oprezni pri odabiru feng shui slika u spavaćoj sobi: nisu preporučljive one s divljim životinjama ili krajolici s jezerima, rijekama ili morem.
Pravila feng shuija u kuhinji
Dobar feng shui započinje smještanjem kuhinje u udaljenom dijelu kuće, u prizemlju.
Ako to nije moguće (ako živite u stambenoj zgradi, više je vjerojatno da je vaša kuhinja smještena blizu ulaza), budite oprezni s štednjakom: ne smije biti usmjeren prema vratima kuće, jer to predstavlja ozbiljni poremećaj protoka energije u kući.
Prema pravilima feng shuija, štednjak treba postaviti dijagonalno nasuprot ulazu.
Pravila feng shuija u kupaonici
Da biste uživali u dobrom feng shuiju u kupaonici, obratite pažnju na vrata: ne smiju biti orijentirana prema vratima na ulazu u kuću.
Ako, pak, to nije moguće, možete primijeniti učinkovito feng shui rješenje: obojite vrata u crveno, da biste na taj način generirali pozitivnu energiju ili ih prekrijte ogledalom kako bi “nestala” na simboličan način.
Pravila feng shuija u uredu
Pravila feng shuija u uredu sugeriraju tipičan raspored glavnog namještaja (stola i stolice) tako da možete vidjeti ulaz.
Ako ne možete stvoriti takav razmještaj, dodajte objekt na radnu površinu koji vam omogućuje da na simboličan način vidite ulaz. To može biti kristal, fotografija uokvirena staklom, malo zrcalo ili bilo koji ukras s reflektirajućom površinom.
Feng shui predmeti za dom
Ako želite primijeniti niz feng shui pravila, ali vaš tlocrt ili proračun to ne dopuštaju, imajte na umu da postoje feng shui objekti za dom koji mogu uravnotežiti energetske tokove i utjecati na qi, kako bi ublažili negativnu energiju.
Ti se elementi uglavnom koriste za uravnoteženje energija u domovima čija projekcija nema kvadratni oblik (u feng shui filozofiji smatra se da u domovima ovog tipa nedostaju “bitni” dijelovi).
Evo nekoliko takvih feng shui predmeta i njihov značaj:
- Kristali: Stvaraju pozitivni qi jer privlače svjetlost i smatraju se simboličnim izvorima energije.
- Ogledala: Vizualno naglasite prostor, upotpunite sobe nepravilnim oblicima u obliku slova L i ponudite vidljivost na područjima koja inače ostaju skrivena od pogleda.
- Svjetlo: osvjetljenje je bitan element u praksi feng shuija za dom. Osvijetlite tamne kutove soba podnim lampama.
- Vjetrena zvona: Ublažavaju protok energije, otklanjaju negativni qi i vraćaju sklad, ali nikada ih ne smijete postavljati iznad vrata ili luka.
- Akvarij s ribama: Kaže se da akvarij sa zdravim ribama privlači sreću, ali nemojte ga postaviti okrenutog prema vratima kuće, u kuhinji, ispod greda ili prema stepenicama.
- Dekorativna fontana: Dekoracija u obliku fontane ili vodopada donosi dobar feng shui u dom. Praktičari ove umjetnosti kažu da njihov učinak nije samo energiziranje prostora, već i akumuliranje financijske sreće. No, nemojte postavljati takvu fontanu u spavaću sobu, u prostor ispod stepenica ili u hodniku, pored ulaznih vrata.
Feng shui kućne biljke
Stavite sobne biljke i cvijeće u istočni dio kuće kako biste unijeli pozitivan qi u dom. Nikad ne držite trule biljke u svom domu i, ako nemate dovoljno vremena za brigu o lončanicama, odaberite neke umjetne.
Evo nekoliko primjera korisnih biljaka za feng shui u vašem domu: žute krizanteme – koje se u kineskoj tradiciji smatraju sretnima, bijele magnolije, božuri, orhideje i, naravno, bambus – simbol mudrosti i prilagodbe.
Izbjegavajte biljke s bodljama, koje se u feng shui praksi ne smatraju korisnima (upijaju i šire negativnu energiju po sobi).
Praksa feng shuija donosi novu perspektivu uređenja doma na skladan način. Čak i ako se čini da su pravila feng shuija teško razumljiva, važno je biti svjestan da je njihova svrha stvoriti ugodno ozračje u domu.
Primijenite ih s razboritošću i usvojite opušten stav prema sreći i obilju koje ova umjetnost obećava – bitno je poboljšati svoj život tako što ćete svom domu posvetiti pažnju koju zaslužuje.